Španělky překazily finálový sen

Výborný turnaj Women’s Series mají za sebou české basketbalistky 3x3. Čtveřice Karolína Šotolová, Kristýna Brabencová, Kateřina Galíčková a Petra Malíková se ve francouzském Bordeaux dostala přes několik favorizovaných týmů až do semifinále, kde podlehla pozdějším vítězkám celého turnaje ze Španělska.

Češky odehrály turnaj plný extrémně vyrovnaných zápasů, kde při nich několikrát stálo štěstí, ale zároveň ukázaly před dalším průběhem sezóny, že se mohou měřit i s těmi nejlepšími celky a účastnicemi blížícího se olympijského turnaje.

Hned na úvod vyzvaly Češky domácí Francii a byla z toho velká defenzivní bitva, kde měl každý koš cenu zlata. Český tým vedl 4:3, ale pak se bodově zasekl a v polovině hrací doby ztrácel 5:7. Ještě dvě a půl minuty před koncem Češky ztrácely 8:9, pak ale daly tři body v řadě a měly dvoubodový náskok. Francouzský výběr na startu poslední minuty srovnal skóre a pak se střídaly neúspěšné útoky, než se pět sekund před koncem po složitém nájezdu prosadila Petra Malíková a urvala pro Češky první výhru.

Špatné počasí nejen odsunulo většinu programu prvního hracího dne do haly, ale pak i odložilo druhý český zápas až na druhý den, což znamenalo náročnější program na středu pro Češky. Odstartovaly ho již dopolední bitvou s maďarským Gyorem. Na pěti bodech se při výhře 16:14 shodly Malíková, Šotolová i Brabencová. Lvice od začátku vedly – postupně 3:0, pak 7:3 a následně i 13:9, jenže Gyor srovnal na 14:14 a sahal po výhře, než napřáhla za dva body znovu hrdinka Malíková a vystřelila pro svůj tým druhou výhru.

Pak měl český tým i trochu štěstí, když se ve čtvrtfinále vyhnul Německu, které přišlo o zraněnou hráčku, když už i tak přijelo do Francie ve třech a ve dvou hráčkách do play off nenastoupilo. Český tým tak měl volnou cestu do semifinále, kde přišla na řadu bitva se Španělskem.

I tady se český tým ukázal jako hodný soupeř semifinálové bitvy a postavil se pozdějším vítězkám čelem. Šotolová s Brabencovou zajistily svému týmu vedení 8:5, to pak ještě vzrostlo na 11:7, když se prosadila i Galíčková. Necelé tři minuty před koncem bylo české vedení 14:10, ale Španělky bleskově vyrovnaly a šlo se do koncovky. V ní mělo Španělsko mírně navrch, ale Šotolová dokázala 15 sekund před koncem srovnat a šlo se znovu do prodloužení. V něm měly oba týmy několik šancí uspět z dálky a rozhodnout, nakonec ale Španělsko dvěma jednobodovými koši duel rozhodlo a slavilo postup do finále. Na Češky zbylo skvělé třetí místo.