Proklaté čtvrtfinále a triumf v Bukurešti

Klíčové čtvrtfinále se nepodařilo zatím překlenou ženské reprezentaci na turnajích Women’s Series, tentokrát Češky narazily ve švýcarském Fribourgu. Povedený turnaj za sebou mají reprezentační výběry do jedenadvaceti let, které bojovaly na Nations league v rumunské Bukurešti.

Nejprve tedy do Švýcarska, kde čtveřice Kateřina Galíčková, Petra Malíková, Anna Rylichová a Karolína Šotolová nastoupila ve čtvrtek do základní skupiny proti Německu a Rumunsku. Němky připravující se na olympijský turnaj odehrály zápas i celý turnaj ve třech hráčkách, i tak to ale zejména kvůli začátku celého turnaje na český tým stačilo. Češky v úvodích dvou minutách vedly, ale od páté minuty a stavu 8:7 pro Německo přišel výpadek a favoritky utekly do vedení 13:7. Češky ještě zabojovaly a Petra Malíková snížila tři minuty před koncem na 13:12, Němky si ale v důležitých chvílích zápas pohlídaly a zvítězily 17:15. Nestačilo tak ani 6 bodů Malíkové ani po třech od trojice Galíčková, Šotolová, Rylichová.

Ve druhém zápase tak bylo jasné, že Češky musí nutně zvítězit, což se naštěstí proti Rumunsku povedlo. Zářila Kateřina Galíčková, která nastřílela jedenáct bodů a byla strůjkyní českého úniku z 4:4 na 10:5. Rumunky se nedokázaly přibližovat, odstup mezi oběma celky byl konstantní, než zavelela čtyřmi body Galíčková a Petra Malíková pak minutu a půl před koncem duel ukončila. Ta přidala čtyři body, Rylichová pět a Šotolová jeden.

Šlo se tak do pátečního čtvrtfinále proti Polsku. V defenzivním úvodu vedly Polky 4:1, než odpověděl český tým dvěma dvojkami a najednou vedl nejtěsnějším rozdílem. Těsné vedení, tentokrát 7:6 držel i v polovině hrací doby. Ani jednomu z týmů se nedařilo výrazněji utéct, než šly Polky tři minuty před koncem do vedení 10:8. V dramatickém závěru otáčela Petra Malíková na 11:10, jenže Česko dostihly fauly a Polsko šestkami šlo zpět do vedení. Český tým měl navrch v úplném závěru, ale poslední střelu osm sekund před koncem neproměnil a Polky naopak v poslední sekundě nájezdem poslaly zápas do prodloužení. Češky začaly prodloužení na míči a měly díky útočným doskokům hned několik pozic na výhru, po ztrátě ale Polky hned svůj první útok proměnily v přesnou střelu z dálky a postoupily do semifinále. Vítězkami celého turnaje se staly Nizozemky, které přehrály ve finále oslabené Německo.

Zajímavé výsledky pro Česko se ale zrodily i v Bukurešti, kam odcestovaly reprezentace U21 na první letošní zastávku Nations League. Za ženy na sérii tří turnajů ve třech dnech odcestovala sestava Lucie Svatoňová, Jesika Hibalová, Lucie Ceralová, Sára Lišková a Vendula Krausová, muži odletěli do Bukurešti s pěticí Petr Křivánek, Adam Růžička, Matěj Dáňa, Josef Gale a Daniel Kölbl.

V rámci prvního hracího dne naskočila za muže čtveřice Dáňa, Kölbl, Křivánek a Růžička a vedla si výborně. Nejprve přehrála Turecko 18:16 a po výhře nad Rumunskem 21:14 je čekalo finále prvního turnaje. V něm narazili Češi na silné Španělsko, které je přehrálo 21:12. Za ženy nastoupila první hrací den čtyřka Ceralová, Hibalová, Lišková a Svatoňová. Program zkomplikovala hnedka úvodní porážka s Tureckem 15:18, po které sice Češky přehrály Maďarsko 18:17, ale ani tak do finále nepostoupily. Nastřílený počet bodů jim stačil alespoň na třetí místo.

Do druhého bukurešťského dne šli muži v sestavě s Galem místo Dáni a znovu z toho bylo finále a znovu druhé místo. Ve skupině si Češi poradili s Maďary 14:10 a pak i vrátili porážku Španělům a vyhráli 20:17, ve finále ale podlehli Němcům jasně 8:21. Ženy s Krausovou místo Liškové bohužel druhý den prohrály oba dva zápasy, nejprve s Tureckem 11:12 a pak i s Německem 14:19 a skončily předposlední páté.

Ve stejné sestavě jako druhý den hrající muži znovu narazili na Španělsko, když po úvodní výhře nad Tureckem 16:15 podlehli osudovým soupeřům 13:20 a poprvé z toho pro ně tak nebyl postup ze základní skupiny a celkové třetí místo. Ženy v sestavě s Ceralovou, Hibalovou, Krausovou a Liškovou si naopak nechaly nejlepší výkony na poslední den a postupně zdolaly Španělsko 19:16, Německo 14:12 a pak i ve finále Turecko 13:10 a slavily tak celkové vítězství. Hibalová se navíc stala MVP posledního turnaje. Další turnaj Nations League U21 se hraje na začátku srpna v maďarském Szolnoku.