Poloviční úspěch v Kodani

První hrací den mají za sebou české reprezentační týmy v basketbalu 3x3 na kvalifikačním turnaji o evropský šampionát. V dánské Kodani na moderním náměstí Superkilen si jak mužská, tak ženská čtveřice připsala po jedné výhře a porážce a jsou tak dál ve hře o postup na Europe Cup, v sobotním programu ale nesmí zaváhat.

Češky se duelem s Italkami doslova protrápily, a to hned od samého úvodu, když jim nejen nepadala střelba, ale často míjely koš docela výrazným rozdílem. V rozpačitém úvodu z obou stran ještě srovnávala na 1:1 Galíčková, ale když se pak stejná hráčka po čtyřech minutách prosazovala podruhé, už jen snižovala na 2:5. A bylo ještě hůř, minutá šestka Šotolové nezastavila nápor a další český koš přišel až po šesti minutách, kdy Petra Malíková snížila na 3:9. První úspěšnou dvojku si připsaly Češky tři minuty před koncem díky Rylichové, ale v tu chvíli dál ztrácely šest bodů. Italky si závěr kontrolovaly a nepustily český tým na dostřel, naopak zvítězily bez potíží 15:8. Galíčková s Rylichovou daly po třech bodech, Malíková přidala dva.

Ve velmi dobré pohodě naopak odehráli své první utkání muži, kteří v duelu s Maďarskem od začátku měli mírně navrch. Ani minutá šestka nezastavila český tým, který po třech koších Michala Snopka vedla 5:2. Maďaři zabojovali a srovnali na 7:7, ale do vedení nešli, stejně jako když další české vedení vyústilo ve srovnání na 11:11. V tu chvíli kraloval zejména zkušený maďarský pivot Tamás Ivosev. V tu chvíli ale zabral Kevin Týml, který dal dva koše a pak proměnil obě šestky při faulu na perimetru. Obecně fauly hrály v utkání velkou roli, oba týmy se dostaly brzy do potíží a musely se v závěru hlídat. Maďaři se ještě dvěma šestkami přiblížili na 17:15, ale pak Michal Svoboda se Snopkem pomohli odskočit a dílo dokonal na 21:16 Dominik Žák. Snopek byl se sedmi body nejlepším střelcem týmu, šest bodů dodal Týml, pět Žák a tři Svoboda.

Lvice si napravily chuť ve druhém utkání proti Dánsku, které však nebylo ani trochu jednoduché. Český tým od prvních minut ztrácel, i když jen těsně a například k vyrovnání na 7:7 pomohla až dalekonosná dvojka Rylichové v poslední sekundě útoku. Dánky pak ještě odskočily na 10:8, ale závěr patřil českému týmu. Slovo si vzaly hlavně Rylichová s Galíčkovou, které připravily i klíčovou dvojku na 14:11 padesát sekund před koncem. Duel pak Češky dovedly k výhře 14:12. Galíčková dala v zápase 8 bodů, Rylichová čtyři a Šotolová dva.

Naopak mužská čtveřice „schytala“ do druhého pátečního zápasu velmi silné Španělsko, navíc Čechům nevyšel úvod. Prvním českým košem ještě Snopek snížil na 1:3, ale další koš od Michala Svobody už snižoval jen na 2:9. Nejhorší byla situace za stavu 4:13, kdy český tým trápil nízký počet nastřílených bodů s blížícím se koncem zápasu. Naštěstí ale přišlo české vzepjetí, když Svoboda zazářil trefami z dálky, a naopak Češi ještě velmi slušně korigovali skóre až na konečných 14:20. Svoboda byl s osmi body nejlepším střelcem celého zápasu, Týml, Snopek i Žák dali po dvou bodech.

Muži dohrají svou základní skupinu proti Portugalsku v sobotu od 15:50, zatím jsou ve své skupině B na druhé postupové pozici. V případě první příčky by šli rovnou do semifinále, ale tu nejspíš ukořistí suverénní Španělé, jinak je čeká předkolo křížem proti druhému nebo třetímu týmu skupiny A, kde to zatím vypadá na Chorvatsko či domácí Dány. Bez výhry je v této skupině Itálie, podobně jako v té české Portugalsko.

Ženy už mají svou základní skupinu dohranou a díky výhře Italek nad Dánskem obsadily konečnou druhou příčku. Čeká je tak předkolo play off proti Chorvatsku, které oba své zápasy ve skupině A prohrálo. K tomuhle duelu nastoupí Češky v 17:55. V případě výhry by je čekalo ve večerním duelu o postup Španělsko.