Neúspěšná premiéra sestavy

S relativně jasnými dvěma porážkami odcestují české reprezentantky z první letošní účasti na turnaji elitní Women’s Series, která se tento víkend odehrává v ázerbajdžánské Astaře. Lvice v těžké základní skupině podlehly jak Číňankám, tak i Rakušankám a do nedělního čtvrtfinále se nepodívají.

Český tým, jehož hlavní osa se připravuje na blížící se světový šampionát, odcestoval do Ázerbajdžánu v nezvyklé sestavě Kristýna Brabencová, Gabriela Mervínská, Tereza Motyčáková a Michaela Vondráčová. Tato čtveřice spolu neodehrála dosud ani jeden turnaj, a to ve v soubojích proti silným soupeřkám hodně ukázalo. Češky předvedly několik nadějných akcí a ukázaly potenciál do budoucna, na postup to ale tentokrát nebylo.

V úvodním duelu proti Číně se Češky držely něco málo přes tři minuty, kdy Gabriela Mervínská snižovala zblízka na 4:5. Pak ale přišel nápor favoritek celého turnaje, které daly sedm bodů v řadě a zápas prakticky rozhodly. Český tým pak dokázal zejména díky faulům soupeřek kontrovat, ale duel uzavřela čtyřbodová série Číňanek, čímž ustanovily konečné skóre 21:10. Tereza Motyčáková dala pět bodů, po dvou přidaly Mervínská s Brabencovou, jeden Vondráčková.

„Bohužel nás přehrály rychlostí a tvrdostí pod košem. Měly vyšší hráčky, což asi nebylo to nejhlavnější. V předchozím zápase se netrefily, teď jim tam všechno spadlo, což je škoda. My musíme být tvrdší a rychlejší,“ zhodnotila první zápas Tereza Motyčáková.

V druhém utkání s Rakušankami potřebovaly Češky zvítězit, a ještě v rámci skóre nastřílet co nejvíce bodů, aby mohly pomýšlet na postup. Rozhodl ale podobný střelecký výpadek jako v prvním duelu. Češky po třech minutách držely vyrovnané skóre 5:5, než přišlo osm bodů v řadě od Rakušanek a bylo rozhodnuto. Pak si soupeřky vyměňovaly koš za koš, než se český tým dopustil osmého faulu a dovolil Rakušankám půl minuty před koncem dvěma trestnými hody uzavřít na 21:9. Tři body nastřílela Gabriela Mervínská s Kriytýnou Brabencovou, dva dodala Motyčáková a jeden znovu Vondráčková.

„Bohužel to dneska nedopadlo podle našich představ. I ve druhém zápase jsme prohrály, ač jsme tam měly skvělé okamžiky, skvělé koše, tak nás soupeř přehrál. Nedaly jsme moc bodů z dálky ani zpod koše, a to bylo rozhodující. Pak jsme tahaly za kratší konec a ač jsme se snažily vrátit do zápasu, tak na výhru to nestačilo,“ bylo při hodnocení na Gabriele Mervínské patrné zklamání.