Dokonalý český double na úvod

Čeští basketbaloví reprezentanti v basketbalu 3x3 odletěli do Bukurešti, kde svedli další souboje v rámci Nations League U23. Nenechte se zmást, tato zastávka je určena pro týmy do 21 let. No a Češky i Češi první den všem vypálili rybník. Byl to dokonalý double českých barev.

Než se pustíme do popisu jednotlivých zápasů, podívejme se na sestavu českých výběrů:

Ženy – Adéla Buřtová, Anna Rosecká, Alžběta Levínská, Kateřina Galíčková

Muži – Jan Mička, Matěj Snopek, Martin Svoboda, Vojtěch Sýkora

Čeští basketbalisté nezačali příliš dobře a do mírné výhody se dostal soupeř. Mladí lvi si ale nenechali soupeře odskočit a vyrovnali hru. Oba týmy se pak přetahovaly ve velmi vyrovnané střední pasáži a české fanoušky musel potěšit fakt, že jako první se dokázali odpoutat právě Češi. Slibné vedení 11:7 ještě dokázali na chvíli zmírnit Litevci dvojkou, ale stejnou zbraní oplácel i Sýkora. Za stavu 14:9 už soupeři na obrat nezbýval čas.

Česko – Litva 17:11

Ve svém druhém vystoupení naopak Češi předvedli dobrý začátek a z něj pak ještě dlouho čerpali. Po vedení 3:0 ale za další minuty přidali jen jediný bodík a tak po třech a půl minutách bylo vyrovnáno. Němci stále hráli bez faulu. Češi sice měli tři na svém kontě, ale dokázali je využít chytře, aby soupeř nechodil na čáru trestných hodů. Lvi se uchýlili k nájezdům a odměnou jim byla další povedená pasáž s vedením o čtyři body. Dobrá obrana pak držela akcie českého týmu vysoko. Pětibodové vedení už jim dalo takový polštář, že poslední minutu a půl nemuseli skórovat, přesto se na konci zápasu radovali.

Německo – Česko 11:14

Češi do svého finále vlétli jak uragán. Izraelci se ještě ani pořádně nerozkoukali na finálovém kurtu a už prohrávali 1:5. Kdo by čekal, že lvi záhy nevydrží nastavené tempo, ten by se spletl. Pestrá hra českých basketbalistů bavila. Čtyři minuty do konce časového limitu stále vedli výrazným rozdílem, konkrétně 13:7. Pak se ale miska vah na hřišti překlopila na izraelskou stranu. Defenziva soupeře byla o hodně pohyblivější a agresivnější. To Čechům dělalo problémy. Izraelci bod po bodu umazávali ze svého manka až na rozdíl jediného bodu v poslední minutě. Když však bylo nejhůř, zabojovali v podkošovém prostoru oba menší hráči české sestavy a koše Snopka se Sýkorou dovedly české basketbalisty k vítězství ve finále. Nic už nezměnila ani izraelská dvojka dvě sekundy před koncem.

Česko – Izrael 16:15

Češky do turnaje vstoupily parádně. Přes dvě a půl minuty udržely proti Nizozemkám čisté konto. Když už soupeřky trefily svůj první koš zápasu, a hned za dva body, ztrácely v tu chvíli už 0:5. Český útok se trochu zasekl, ale dál ho po hluché pasáži poslal nájezd Levínské. Česká defenziva navíc další téměř čtyři minuty neinkasovala. Definitivně pak dala českému týmu klid dvojka Galíčkové na 10:4. Lvice měly až devítibodový náskok. Nakonec svůj první zápas vyhrály o sedm.

Nizozemsko – Česko 8:15

To s Německem to dlouho byla vyrovnaná a především defenzivní partie. Důležité je, že v takto těsném zápase Češky ani jednou neztrácely. Po čtyřech minutách Galíčková dvoujkou zvýšila na 6:3. Klíčová fáze zápasu ale přišla při českém vedení 8:7. Levínská skórovala a další bod přidala po nájezdu s faulem Rosecká. Pokud by proměnila trestný hod, byly Češky hodně blízko. Její minela ale dala ještě naději soupeřkám. Ty však přidaly za zbývající část zápasu jediný bod a tak české vítězství pečetila dvojkou Galíčková.

Německo – Česko 8:12

Finále ženského turnaje začalo pěkně zostra. Po minutě a půl byl stav 5:5. Češky se pak dostaly do dvoubodového vedení. Tempo trochu opadlo a s ním i nárůst skóre. Litevky měly brzy šest faulů, ale i tak šly dvojkou do vedení 10:9. V tu chvíli vypadaly, že mají více energie. Navíc po další dvojce vedly už 12:10. Na hřišti se začalo pořádně přiostřovat. Lvice vyrovnaly, ale Litevky byly vždy o krok vepředu a po další dvojce dokonce vedly o tři body. Pak si vzala slovo Galíčková – dvěma dvojkami vyrovnala a svým pátým bodem v řadě dostala Češky do vedení. Litevky vyrovnaly, ale sedm sekund před koncem rozhodla o českém vítězství z vymezeného území Levínská. vyrovnala. Levínská 7 sekund před koncem

Litva – Česko 18:19

Zítra se začíná od nuly a na oba výběry čeká druhý turnaj na stejném místě.

Autor: CZ BASKETBALL